گروه حقوقی و مهاجرتی آراد ویژن

برنامه استانی

برنامه استانی

هر کدام از ایالتهای کانادا با توجه به اقتصاد و بازار کار آن استان برنامه های مهاجرتی متفاوت با شرایط و امتیازبندی ویژه ای را دارند. هر یک از استانها در طول سال و در چندین نوبت از طریق برنامه دعوتنامه استانی اقدام به اعلام ظرفیت و پذیرش مهاجر می نمایند. افرادی که مدارک کامل و آماده برای ثبت نام را دارا باشند قادر خواهند بود از این فرصت طلایی برای دریافت دعوتنامه استفاده نمایند.

برنامه استانی چیست؟

قریب به نیمی از مهاجرین سالانه ی کانادا را افراد دارای دعوتنامه های استانی تشکیل میدهند.

برنامه دعوتنامه های استانی (Provincial Nominee Program) که به آن PNP نیز اطلاق میگردد برای استان ها و مناطق مختلف کانادا این امکان را فراهم می کند تا افراد مشتاق به مهاجرت و علاقمند به سکونت و زندگی در استانی خاص را پذیرش کنند. هر کدام از استان ها (به استثنای کبک که فرآیند انتخاب استانی مخصوص خود را دارد) برنامه های گزینش استانی منحصر بفردی دارند.

سیستم پذیرش در برنامه های استانی

استانهای مختلف کانادا با توجه به نیازهای خود و همچنین چشم انداز اقتصادی خود در بازه های عمدتا یک ساله ظرفیت خود را اعلام و مستقل از دولت فدرال شرایط و ویژگی های متقاضیان را بررسی مینمایند.

ملاکهای محاسبه امتیاز در برنامه های استانی

این معیارها همچون برنامه اکسپرس انتری فدرال شامل چهار ملاک تحصیلات، سن، سابقه کار و دانش زبان انگلیسی میباشد.
اما پیش فرض های استانها بمنظور پذیرش متقاضیان متفاوت از یکدیگر میباشد. اولویت اغلب برنامه های استانی با افرادی است که دوره ی تحصیلی خود را در آن استان به انجام رسانده و یا دارای بستگان درجه یک در آن استان هستند. 

در صورت عدم وجود وابستگی قبلی به آن استان، رشته های شغلی مورد نیاز برای هر استان بر اساس کد های ناک (NOC)  مورد نیاز هر استان طی اعلامیه ای منتشر شده و متقاضیانی که در آن زمینه ها تحصیل و یا اشتغال داشته اند، میتوانند برای ورود به سیستم مهاجرت اقدام نمایند.

ناک
(National Occupational Classification)

مطابق آنچه بیان شد، پذیرش متقاضیان در برنامه های استانی است اغلب از طریق لیست اعلامی مشاغل مورد نیاز صورت میگیرد. لذا اداره مهاجرت کانادا بمنظور تسهیل در شناسایی مشاغل در این لیست ها برای هر شغل یک کد NOC معین نموده که در برنامه های مختلف مهاجرت به کانادا از این کدها استفاده میگردد.

 مثلا شخصی که قصد مهاجرت از طریق تخصص فدرال را دارد، میبایست نخست بررسی نماید که کدام کدهای NOC به عنوان شغل تخصصی در لیست مشاغل مشخص شده و شامل برنامه نیروی کار ماهر میشوند. کدهایی که در سطوح صفر، A  و B قرار دارند شامل برنامه نیروی متخصص یا همان Skill Worker می شوند.

دسته بندی سطوح مشاغل به شرح زیر است

۱- مشاغل سطح ۰ ( صفر ): مشاغل مدیریتی مانند مدیریت رستوران، مدیریت معدن و..
۲- مشاغل سطح A: مشاغل حرفه ای که عموماً نیاز به مدرک دانشگاهی دارند مانند معماری، پزشکی و …
۳- مشاغل سطح B: مشاغل فنی و تخصصی که عموماً نیاز به مدارک دیپلم آن رشته و یا دوره های کارآموزی دارد مانند سرآشپزی، لوله کشی، برق کاری و..
۴- مشاغل سطح C: مشاغل متوسط که معمولاً نیاز به مدرک دبیرستانی یا آموزش مخصوص دارند مانند راننده ماشین های سنگین، قصابی و ..
۵- مشاغل سطح D: مشاغل پر زحمت که عموماً آموزش های لازم برای این مشاغل داده می شود مانند کارگران حوزه نفتی، میوه چینی، کارگران نظافتی و..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا